FAQ: ReTour (Turystyka Regeneratywna)

FAQ: ReTour (Turystyka Regeneratywna)

P: Kiedy projekt się rozpoczyna i kończy?

O: Projekt rozpoczął się w czerwcu 2024 roku i trwa do maja 2027 roku.

P: Czym jest turystyka regeneratywna?

O: Turystyka regeneratywna idzie o krok dalej niż zrównoważony rozwój, który ma na celu zredukowanie negatywnego wpływu turystyki na środowisko naturalne oraz kulturę lokalną. Nie tylko minimalizuje negatywne skutki, ale także poprzez pozytywny wpływ aktywnie dąży do poprawy i regeneracji naturalnych, kulturowych i społecznych aspektów dotkniętych uprawianiem turystyki. Turystyka regeneratywna sprawia, że miejsce rozkwita, co wymaga zarówno zmiany myślenia, jak
i zmiany sposobu postępowania.

P: Jaki jest cel projektu?

O: Celem projektu jest osiągnięcie wspólnego zrozumienia i perspektywy na to, jak turystyka może przyczynić się do wzmocnienia i rozwoju destynacji. Początkowo obejmuje to benchmarking, jak różne destynacje na całym świecie pracują z turystyką regeneratywną. Zgłębimy już opracowane metody, a także przetestujemy zupełnie nowe, dowiemy się jak pozycjonować turystykę regeneratywną w regionie południowego Bałtyku.

P: Co jest wartością projektu?

O: To opracowanie metodologii i stworzenie zestawu narzędzi koncentrujących się na doświadczeniach regeneratywnych dla DMOs (Destination management organizations/ Organizacje zarządzania destynacjami) pracujących w branży turystycznej. Metoda powinna być użyteczna i dostosowywalna do miejsc o różnych warunkach.

P: Kto jest grupą docelową projektu?

O: Główną grupą docelową są DMOs w regionie Morza Bałtyckiego. Pozostałe grupy docelowe to małe i średnie przedsiębiorstwa turystyczne, prasa i media, inne organizacje promocyjne, władze lokalne oraz społeczeństwo obywatelskie.

P: Jakie podmioty są zaangażowane w projekt?

O: Liderem projektu jest Visit Skane (Szwecja), pozostali partnerzy to:

  • Association Klaipėda Region (Litwa)
  • Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna (Polska)
  • Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna (Polska)
  • Visit Lolland Falster (Dania)
  • NIT, Institute for Tourism Research in Northern Europe (Niemcy)

    P: Jakie działania obejmuje projekt?

    O: ZROT poprzez udział w spotkaniach projektowych uzyska wgląd w metody rozwoju, zarządzania i promowania najlepszych praktyk w zakresie turystyki regeneratywnej. Będziemy współpracować z różnymi podmiotami i przedsiębiorstwami turystycznymi. Odkrycia i kluczowe wnioski są dzielone między partnerów w projekcie ReTour, aby kształtować rozwój ofert turystycznych, które przyczyniają się do tworzenia konkretnych propozycji dla różnych podmiotów turystycznych, społeczności oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

    Działania projektu są podzielone na cztery różne pakiety robocze:

    • Pierwszy pakiet roboczy obejmuje wspólne wyjazdy studyjne w celu zbadania dobrych praktyk, współpracę z interesariuszami i opracowanie metod turystyki regeneracyjnej.
    • W drugim pakiecie roboczym będziemy testować i badać różne oferty turystyczne, identyfikując możliwości i ograniczenia. Wszyscy partnerzy testują swoje destynacje na podstawie ich unikalnych warunków, abyśmy mogli wspólnie opracować metodę.
    • Trzeci pakiet roboczy obejmuje opracowanie wytycznych dotyczących pozycjonowania regeneratywnej destynacji turystycznej w południowym obszarze Morza Bałtyckiego, wspieranych przez działania PR i wyjazdy prasowe.
    • Czwarty pakiet roboczy dotyczy zakotwiczenia i rozpowszechniania nowych metod. Zostanie opracowany przewodnik, zestaw narzędzi i wspólny plan działania dotyczący postępowania.

    We wszystkich pakietach roboczych projektu mamy perspektywę rozwoju i podejście eksploracyjne.

    P: Dlaczego współpraca z innymi krajami UE i podmiotami jest konieczna dla rozwoju Pomorza Zachodniego?

    O: Geograficzne położenie Pomorza Zachodniego wymaga od nas współpracy z innymi krajami/regionami. Współpraca z krajami wokół Morza Bałtyckiego jest ważnym elementem dla powodzenia realizacji projektu ReTour. Nasze regiony wyglądają bardzo różnie, ale mamy wspólne wyzwania, takie jak krótkie sezony i duże obciążenie niektórych miejsc. Kolejną ważną częścią jest to, że poprzez współpracę w tym projekcie możemy również znaleźć inne kwestie, w których możemy wzajemnie wzmacniać nasze kompetencje. Celem jest także stworzenie metody pracy, która może być zintegrowana we wszystkich regionach partnerskich.

    P: Jak jest finansowany projekt i ile kosztuje?

    O: Projekt jest finansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027, który z kolei jest finansowany przez UE, a budżet projektu wynosi 1 877 594 Euro. Wkład ZROT wynosi 179 800 Euro.

    P: Kto skorzysta z wyników w przyszłości?

    O: Oprócz ZROT i partnerów projektu nasi interesariusze, DMOs, MŚP, organizacje pozarządowe, firmy turystyczne na poziomie krajowym i międzynarodowym. W dłuższej perspektywie wierzymy,
    że przyniesie to korzyści także mieszkańcom i turystom z naszego regionu.

    „Turystyka regeneratywna (ReTour) – rozwój innowacyjnego podejścia przyspieszającego pozytywne zmiany w biznesie turystycznym, lokalnych społecznościach, naturze i kulturze w obszarze Południowego Bałtyku”, realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027 (nr projektu: STHB.03.01-IP.01-0008/23).