ReTour (Turystyka Regeneratywna)
Regenerative Tourism (ReTour) – developing a new approach that accelerates positiv change in tourism businesses, local communities, nature and culture in the SBA/ Turystyka Regeneratywna (ReTour) – rozwój innowacyjnego podejścia przyspieszającego pozytywne zmiany w biznesie turystycznym, lokalnych społecznościach, naturze i kulturze w obszarze Południowego Bałtyku.
Projekt ReTour, który obejmuje regiony wokół Morza Bałtyckiego, to trzyletnia współpraca mająca na celu uwolnienie pozytywnego wpływu turystyki na lokalne zasoby poprzez wdrożenie wspólnego modelu całorocznego regeneracyjnego doświadczania turystycznego opartego na przyrodzie, jedzeniu i kreatywnym stylu życia (kultura, sztuka, design), który może być komunikowany przez sieć przedsiębiorstw z regionu Morza Bałtyckiego. Partnerzy projektu będą badać, testować i dzielić się wiedzą, aby opracować metody najlepszych praktyk w zakresie turystyki regeneratywnej.
Partnerzy projektu:
- Visit Skane (Szwecja) Lider projektu
- Association Klaipėda Region (Litwa)
- Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna (Polska)
- Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna (Polska)
- Visit Lolland Falster (Dania)
- NIT, Institute for Tourism Research in Northern Europe (Niemcy)
Czym jest turystyka regeneratywna? Turystyka regeneratywna idzie o krok dalej niż zrównoważony rozwój, który ma na celu zredukowanie negatywnego wpływu turystyki na środowisko naturalne oraz kulturę lokalną. Zamiast tego chcemy nie tylko minimalizować negatywne skutki, ale także wykorzystywać pozytywne wpływy w sposób, który aktywnie dąży do poprawy i regeneracji naturalnych, kulturowych i społecznych aspektów dotkniętych uprawianiem turystyki. Turystyka regeneratywna sprawia, że miejsce rozkwita, co wymaga zarówno zmiany myślenia, jak i zmiany sposobu postępowania.
Co dzieje się w projekcie? Zachodniopomorskie poprzez udział w spotkaniach projektowych uzyska wgląd w metody rozwoju, zarządzania i promowania najlepszych praktyk w zakresie turystyki regeneratywnej. Będziemy współpracować z różnymi podmiotami i przedsiębiorstwami turystycznymi. Odkrycia i kluczowe wnioski są dzielone między partnerów w projekcie ReTour, aby kształtować rozwój ofert turystycznych, które przyczyniają się do tworzenia konkretnych propozycji dla różnych podmiotów turystycznych, społeczności oraz małych i średnich przedsiębiorstw.
Działania projektu są podzielone na cztery różne pakiety robocze:
- Pierwszy pakiet roboczy obejmuje wspólne wyjazdy studyjne w celu zbadania dobrych praktyk, współpracę z interesariuszami i opracowanie metod turystyki regeneracyjnej.
- W drugim pakiecie roboczym będziemy testować i badać różne oferty turystyczne, identyfikując możliwości i ograniczenia. Wszyscy partnerzy testują swoje destynacje na podstawie ich unikalnych warunków, abyśmy mogli wspólnie opracować metodę.
- Trzeci pakiet roboczy obejmuje opracowanie wytycznych dotyczących pozycjonowania regeneratywnej destynacji turystycznej w południowym obszarze Morza Bałtyckiego, wspieranych przez działania PR i wyjazdy prasowe.
- Czwarty pakiet roboczy dotyczy zakotwiczenia i rozpowszechniania nowych metod. Zostanie opracowany przewodnik, zestaw narzędzi i wspólny plan działania dotyczący postępowania.
We wszystkich pakietach roboczych projektu mamy perspektywę rozwoju i podejście eksploracyjne.
Dlaczego współpraca jest ważna? Turystyka regeneratywna wymaga uwzględnienia kilku aspektów zrównoważonego rozwoju. Poprzez identyfikację potrzeb danego miejsca można opracować działania, które uwzględniają kluczowe wyzwania, takie jak ochrona środowiska, zachowanie kultury i rozwój gospodarczy. Może to obejmować tworzenie nieoczekiwanych doświadczeń turystycznych, gdzie warunki i specyficzne potrzeby miejsc i społeczności decydują o tym, jakie doświadczenia są rozwijane. W ten sposób wartość jest dodawana do miejsca, jednocześnie dając odwiedzającym bardziej znaczące doświadczenie. Aby to osiągnąć, różni interesariusze, tacy jak lokalne społeczności, przedsiębiorstwa, organizacje non-profit i władze, muszą współpracować.
Zachodniopomorskie będzie badać i promować nowe doświadczenia zarówno blisko natury, jak i w obszarach takich jak gastronomia i kreatywny styl życia. Odkrycia i kluczowe wnioski są dzielone między innymi regionami i krajami w projekcie ReTour, aby kształtować rozwój zrównoważonych ofert turystycznych. Współpraca jest kluczowa dla sukcesu turystyki regeneratywnej z jej innowacyjnymi strategiami i metodami ożywiania lokalnej turystyki.
Fakty
- Czas trwania projektu: 2024-06 – 2027-05
- Budżet: 1 877 594 EUR
- Finansowanie: Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027
- Lider projektu: Visit Skane AB
Cele Naszym celem jest opracowanie metodologii i stworzenie zestawu narzędzi koncentrujących się na doświadczeniach regeneratywnych dla DMOs (Destination management organizations/ Organizacje zarządzania destynacjami) pracujących w branży turystycznej. Metoda powinna być użyteczna
i dostosowana do różnych miejsc.
Wartość Wartością projektu jest osiągnięcie wspólnego zrozumienia i perspektywy na to, jak turystyka może przyczynić się do wzmocnienia i rozwoju destynacji. Początkowo obejmuje to naukę o tym, jak różne miejsca na świecie pracują z turystyką regeneratywną. Zgłębimy już opracowane metody, a także przetestujemy zupełnie nowe, dowiemy się jak pozycjonować turystykę regeneratywną w regionie południowego Bałtyku.
„Turystyka regeneratywna (ReTour) – rozwój innowacyjnego podejścia przyspieszającego pozytywne zmiany w biznesie turystycznym, lokalnych społecznościach, naturze i kulturze w obszarze Południowego Bałtyku”, realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027 (nr projektu: STHB.03.01-IP.01-0008/23).