Za nami szkolenie „Pomorze Zachodnie – dostępne i bez barier”
W dniach 4-5 grudnia 2024 r. Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna (ZROT) zorganizowała bezpłatne szkolenie pt. „Pomorze Zachodnie – dostępne i bez barier”, skierowane do osób z branży turystycznej. Wydarzenie pierwszego dnia odbywało się w Grand Fokus Hotel oraz Morskim Centrum Nauki w Szczecinie, a drugiego w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów.
Szkolenie miało na celu podniesienie jakości usług oraz rozwój kompetencji zawodowych i społecznych w zakresie obsługi turystów z różnymi formami niepełnosprawności. Dzięki wsparciu z konkursu „Program Turystyka bez barier. Edycja 2024”, uczestnicy zdobyli wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności, które będą pomocne w codziennej pracy.
Pierwszego dnia szkolenia, podczas części teoretycznej, prowadzonej przez Panią Aleksandrę Werner (Uniwersytet Szczeciński), biorący udział poznali potencjał turystyki osób z niepełnosprawnościami, zidentyfikowali luki w ofercie turystycznej oraz dowiedzieli się, jak włączyć osoby z niepełnosprawnościami do pełnoprawnego uczestnictwa w turystyce.
W części warsztatowej, dotyczącej obsługi turystów z różnymi formami niepełnosprawności, przygotowanej i prowadzonej przez doświadczone trenerki z Fundacji Katarynka, Panią Annę Jeżowską-Siwek i Danielę Puła, uczestniczący poznali bariery, z jakimi mierzą się osoby ze szczególnymi potrzebami, zasady savoir-vivre, narzędzia wspierające komunikację oraz odbyli liczne symulacje.
W warsztatach dotyczących bezpieczeństwa i sprzętu ewakuacyjnego poprowadzonych przez Pana Bartosza Wadelskiego (EnSafe) zgłębiliśmy techniczne różnice w sprzęcie ewakuacyjnym oraz jego praktyczne zastosowanie.
Po południu szkolenie kontynuowano w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Była to okazja do zwiedzenia obiektu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zastosowane w nim udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu można było w praktyce zobaczyć, jak rozwiązania architektoniczne i technologiczne wpływają na dostępność przestrzeni publicznej dla osób ze szczególnymi potrzebami. Ponadto Pani Aleksandra Werner zapoznała uczestników szkolenia z dobrymi praktykami w turystyce dostępnej oraz pokazała przykłady projektów turystycznych realizowanych przez różne podmioty na rzecz turystyki dostępnej.
Drugi dzień, zorganizowany w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów, obejmował tematykę turystyki dostępnej jako możliwości uczestnictwa osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności w podróżach, wypoczynku i aktywnościach turystycznych. Pani Aleksandra Werner przedstawiła rozwiązania wspierające pełne uczestnictwo w turystyce osób z niepełnosprawnościami fizycznymi, sensorycznymi i intelektualnymi.
W części warsztatowej Pani Anna Jeżowska-Siwek i Pani Daniela Puła z Fundacji Katarynka, poprowadziły moduł poświęcony obsłudze turystów z niepełnosprawnościami. W ramach tego modułu uczestnicy dowiedzieli się, że blisko 30% osób korzystających z usług turystycznych to osoby z niepełnosprawnościami, co czyni porty lotnicze kluczowymi punktami umożliwiającymi dostęp do turystyki bez barier. Poruszono kwestie skutecznej komunikacji i narzędzi wspierających dostępność. Omówiono także zasady uniwersalnego projektowania i racjonalnych usprawnień, odnosząc się do ustawy z 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, a praktyczne zastosowanie tych zasad zilustrowano przy pomocy symulatorów.
Podczas warsztatów praktycznych prowadzonych przez Pana Bartosza Wadelskiego szkolący się poznali specyfikę i różnice w ewakuacji osób z różnymi potrzebami w środowisku lotniskowym, z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu ewakuacyjnego. Przeprowadzono także praktyczne symulacje ewakuacji oraz omówiono specyfikę grup ewakuowanych, w tym osób starszych i turystów z niepełnosprawnościami.
Szkolenie „Pomorze Zachodnie – dostępne i bez barier” było istotnym krokiem w kierunku zwiększenia dostępności usług turystycznych dla osób z różnymi potrzebami i dostarczyło cennych narzędzi oraz wiedzy, które pomogą branży turystycznej lepiej obsługiwać osoby z różnymi potrzebami, przyczyniając się do budowania bardziej dostępnej turystyki w regionie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i aktywny udział w wydarzeniu. Zdobyta wiedza i praktyczne doświadczenia z pewnością przyczynią się do tworzenia bardziej przyjaznych i dostępnych usług turystycznych na Pomorzu Zachodnim.
Zapraszamy do śledzenia kolejnych inicjatyw ZROT i udziału w naszych przyszłych szkoleniach.