Spacer Szlakiem Gryfitów w Szczecinie POMORZE ZACHODNIE HISTORIA NIEZNANA

Spacer Szlakiem Gryfitów w Szczecinie POMORZE ZACHODNIE HISTORIA NIEZNANA

Zapraszamy na “Spacer Szlakiem Gryfitów w Szczecinie”. Odkrywaj nieznaną historię Pomorza Zachodniego!

Termin I:
– sobota 18-XI-2023 godz. 15:00 -17:00
– zbiórka – Duży Dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich.
Wydarzenie bezpłatne.

✅ Trasa spaceru wiedzie od Zamku Książąt Pomorskich przez Ujeżdżalnię Książęcą – Katedrę św. Jakuba – Muzeum Tradycji Regionalnych do Domków Profesorskich, a przewodnikiem wycieczki będzie współautor przewodnika „Szlak Gryfitów – Bałtycki przewodnik turystyczny” – Tomasz Wieczorek, pracownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

✅ Szlak Gryfitów to międzynarodowy turystyczny szlak dziedzictwa kulturowego obejmujący zamki i siedziby książęce, ufundowane przez nich kościoły, ich nekropolie oraz muzea posiadające zbiory i kolekcje pomorskich władców, wiedzie przez cztery nadbałtyckie kraje : Polskę, Niemcy, Szwecję i Danię.

Uczestnicy spaceru będą mogli otrzymać „Paszport Szlaku Gryfitów” z miejscem na zbieranie pieczęci z odwiedzanych miejsc uprawniających do ubiegania się o odznakę turystyczną szlaku.

✅ Czym jest Szlak Gryfitów?

Od gryfa – lwa z głową, przednimi szponami, skrzydłami orła i końskimi uszami pochodzi nazwa jednej z najdłużej panujących w Europie dynastii (ok. 500 lat XII – XVII w., 16 pokoleń) władającej Księstwem Pomorskim. Od ponad 800 lat nieprzerwanie jest on symbolem polskiego i niemieckiego Pomorza oraz kilku regionów w Skandynawii.

Na kanwie losów dynastii Gryfitów można nakręcić niejeden film sensacyjny i niejeden serial historyczny. Znalazłoby się w nich miejsce na wielką miłość, krew, łzy, radość, spiski, zbrodnie a nawet jeden płonący stos. Na razie jednak warto wybrać się w podróż ich śladami.

Partnerzy wydarzenia:
• Bazylika Archikatedralna św. Jakuba Apostoła w Szczecinie
• PTTK – Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Zachodniopomorski w Szczecinie
• Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

Źródło: https://www.facebook.com/events/315139484666629/?ref=newsfeed