To będzie największa żeglarska impreza plenerowa w tym roku w Szczecinie. Przypłynie kilkanaście żaglowców

To będzie największa żeglarska impreza plenerowa w tym roku w Szczecinie. Przypłynie kilkanaście żaglowców

Tekst został opublikowany w portalu https://wszczecinie.pl/ : https://wszczecinie.pl/to-bedzie-najwieksza-zeglarska-impreza-plenerowa-w-tym-roku-w-szczecinie-przyplynie-kilkanascie-zaglowcow/44428

W weekend 18-20 sierpnia przy bulwarach znów pojawi się las masztów. Na Żagle 2023 przypłyną żaglowce z Polski, Niemiec, Finlandii i Holandii, pojawią się też polskie okręty wojenne. Na lądzie nie zabraknie atrakcji znanych z poprzednich edycji tego wydarzenia.

Żagle na stałe zastąpiły już dawne Dni Morza. W tym roku odbędą się po raz trzeci. Największą atrakcją będą jednostki, które zacumują u stóp Wałów Chrobrego i przy bulwarach na Łasztowni.

– Zainicjowane w 2021 r. żeglarskie święto zostało bardzo ciepło przyjęte przez mieszkańców i turystów. Wakacyjny termin sprawił, że nad Odrą bawiły się dziesiątki tysięcy szczecinian i ich gości – podkreśla Kacper Reszczyński, rzecznik prasowy miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, która jest organizatorem wydarzenia.

Połączenie kilku różnorodnych wydarzeń

Żagle 2023 będą miały sprawdzoną wcześniej formułę, łączącą kilka wydarzeń: Festiwal Orkiestr Dętych, Jarmark pod Żaglami, strefę Food Trucków, Strefę Artystów i Craft Beer Zone z rzemieślniczymi browarami z całej Polski. Zaplanowano też koncerty na scenach głównej i szantowej oraz strefy aktywności dla dzieci i rodzin.

– Impreza będzie odbywała się na prawym i lewym brzegu; wzorem lat ubiegłych w ciągu ul. Jana z Kolna ruch pojazdów będzie utrzymany – informuje Kacper Reszczyński.

Morska atmosfera

Żeglarski klimat będzie można poczuć nie tylko podczas zwiedzania wielkich jednostek, ale też na Wyspie Grodzkiej. Powstanie tam strefa żeglarska z pokazami żeglowania na optimiście, widnsurfingu i specjalnym trenażerem. Ważną częścią imprezy będą obchody 25-lecia statku badawczo-szkolnego Politechniki Morskiej – „Nawigatora XXI”.

Na jeziorze Dąbie odbędą się Regaty o Puchar Prezydenta Miasta (19 sierpnia). O zwycięstwo rywalizować będą załogi jachtów balastowych do 15 metrów w kategorii KWR1, KWR2 i OPEN. Po regatach uczestnicy zacumują przy Wałach Chrobrego.

Informacje o Żaglach 2023 dostępne będą na bieżące pod adresami https://zagle.szczecin.eu i https://fb.me/e/1nOfbi1Pt.

Źródło: https://wszczecinie.pl/to-bedzie-najwieksza