Motoeksperymentarium “Smyk” w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie

Motoeksperymentarium “Smyk” w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie

W Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie zostało oficjalnie otwarte nowe, interaktywne skrzydło Motoeksperymentarium “Smyk”.

W Motoeksperymentarium “Smyk” jest 15 interaktywnych stanowisk. Pierwsza sala jest poświęcona budowie pojazdów. Króluje w niej makieta mikrosamochodu Smyk, który pod koniec lat 50. XX wieku miał być produkowany w Szczecińskiej Fabryce Motocykli. W smyku można zapalić światła, wymienić koła i żarówki… W tej samej sali można: nauczyć się zakładać łańcuchy na koła, napompować oponę, zrozumieć jak działa dyferencjał.
Urządzenia w drugiej sali związane są z bezpieczeństwem na drodze. Znajdują się tam dwa symulatory. Jeden zderzeniowy, aby poczuć jak potrzebne są pasy bezpieczeństwa. Drugi, to symulator jazdy. Program można ustawić na jazdę pod wpływem alkoholu, narkotyków, zmęczenia. Jak ktoś się uprze może „ustawić” wypoczętego, nieuzależnionego kierowcę. Wybieramy też warunki pogodowe, porę dnia. Kolejne urządzenie, to rowery napędzane nożnie i ręcznie. Nie wystarczy pedałować, trzeba także przestrzegać przepisów. W tej sali są także: tor wyścigów samochodowych, maszyna do sprawdzania refleksu…

Odwiedziny motoeksperymentarium służą także poszerzeniu wiedzy… o przepisach ruchu drogowego, czy historii przemysłu motoryzacyjnego w Szczecinie.

Eksperymentarium będzie dostępne dla gości od 19 stycznia.

Źródło: https://muzeumtechniki.eu/motoeksperymentarium/atrakcje/